Bačka
Bačka je geografska pokrajina u Srbiji (Vojvodina) i Mađarskoj
Palata Rajhl Ferenc
Jedan od simbola Subotice, koji na pravi način predstavlja mađarsku arhitekturu, spomenik je kulture od velikog značaja. Od početka 20. veka stoji nadomak parka koji takođe nosi ime ovog velikog arhitekte. Rajhl Ferenc deo svog života proveo je u Subotici koju je napustio nakon bankrota, što je dovelo i do rasprodaje njegove imovine. Savremena galerija Subotice svoj dom je pronašla u palati krajem 60ih godina prošlog veka. Palata je značajan deo turističke ponude Subotice, te je nikako nemojte propustiti kada se nađete u ovim krajevima.
Park prirode Jegrička
Vodotok Jegrička se prostire između Velikog Bačkog kanala na severu i Dunava na jugu, dužinom od 64,5 km. Nekada najduža autohtona vojvođanska reka, nema klasičan izvor i predstavlja sistem povezanih bara kroz koje voda otiče do svog ušća u reku Tisu. Protičući kroz 4 opštine (Bačka Palanka, Vrbas, Temerin i Žabalj) vodotok preseca važne saobraćajnice. Kroz opštinu Temerin protiče dužinom od 18 km.
U Parku prirode Jegrička se može uživati u šetnjama stazama zdravlja i posmatranju ptica, voziti katamaranom, drvenim čamcima, kajacima, pecati … Mesto idealno za odmor od gradske gužve i vreve, od užurbanog načina života.
Brodska prevodnica Šlajz
Stara brodska prevodnica - Šlajz, koja se nalazi na ušću Velikog bačkog kanala u Tisu kod Bečeja vrednovana je kao kulturno dobro od izuzetnog značaja. Podignuta je u periodu od 1895. do 1899. godine. Nadzemna čelična rešetkasta konstrukcija nad glavama prevodnice po kojoj su se kretala kolica sa mehanizmom za ručno zatvaranje i otvaranje kapija je unikatna i predstavlja inovativno, maštovito i estetski skladno i harmonično rešenje koje se izvanredno uklapa u prirodno okruženje. Nekoliko godina kasnije izgrađeno je i turbinsko postrojenje za pokretanje kapija na električni pogon, korišćenjem jednosmerne struje proizvedene u sopstvenoj centrali, što je bila novina verovatno prvi put primenjena u Evropi krajem 19. veka. Većina prevodnica i crpnih stanica toga doba pokretana je snagom vodene pare.
Prevodnica je bila u funkciji sve do 1975. kada je izgrađena nova u neposrednoj blizini. Tih godina je srušen i veći deo prizemnog objekta sa turbinskim postrojenjem a izgrađeno je spomen obeležje kojim se čuva sećanje na žrtve fašističkog zločina tokom racije 1942. godine. Saniran je prostor turbinskog postrojenja u kojem je uređena izložbena postavka istorijata kanala i izgradnje prevodnice i uređeno je šetalište pored prevodnice sa postavljanjem mobilijara. Planom detaljne regulacije Bečeja predviđena je, u neposrednoj blizini, izgradnja velnes centra na bušotini geotermalne vode. Prevodnicu posećuje veliki broj posetilaca jer je njena lokacija veoma povoljna, nalazi se u samom gradu nedaleko od centra, te je uključena u programe svih đačkih ekskurzija.
Jezero Tikvara
Jezero Tikvara je najveća vodena površina parka prirode. Prostire se između reke Dunav i nasipa u dužini od 1 km. To je jedino prirodno jezero na Dunavu nastalo pomeranjem korita Dunava. Dobilo je ime po barkama – tikvarama u kojima su ribari čuvali svoju ribu. Procvat doživljava posle poplave 1965. kada je korito produbljeno i stiče primat za sportski ribolov.
Trenutna funkcija ovog jezera je kupališna i ribolovna, dok je pored beogradske Ade Ciganlije jedina alternativa za održavanje svih vrsta sportova na vodi. Bačku Palanku svake godine posećuje Dunavska regata a ovde je poznata i škola kajaka.
Galerija Milan Konjović
Zgrada u kojoj se danas nalazi Galerija „Milan Konjović” podignuta je 1838. godine kao jednospratna građevina na Trgu Svetog Trojstva. Ova zgrada je namenski građena za apoteku. Jednostavna je u svojoj arhitektonskoj koncepciji i simetrična u osnovi i izgledu. Glavna fasada je plitko razuđena vertikalnom i horizontalnom podelom. Centralni rizalit je izvučen iz ravni, čime je naglašen ulaz u građevinu. Obimnijim radovima se ova zgrada pretvara u galeriju 1961. godine. U nastavku teksta saznajte nešto više o njoj, kao i o umetniku, čija dela ovde možete pronaći.
Milan Konjović je bio čuveni srpski slikar ekspresionista. U zbirci Galerije „Milan Konjović” moći ćete da vidite preko 1000 odabranih radova ovog istaknutog umetnika. Sva dela se prezentuju u vidu retrospektivnih i povremenih tematskih izložbi. Ova galerija organizuje brojne izložbe Milana Konjovića širom Srbije, ali i u inostranstvu. Ovo mesto je veoma značajno za kulturni život Sombora, pa vam savetujemo da obavezno svratite, ukoliko budete bili nekada u njegovoj blizini.
Milan Konjović je doživeo svoju punu afirmaciju na 294 samostalne i 693 kolektivne izložbe u Jugoslaviji i mnogim centrima Evrope kao što su: Prag, Beč, London, Rim, Pariz, Atina, Moskva; kao i sveta: Njujork, San Francisko. Opus ovog čuvenog ekspresioniste sadrži preko 6 hiljada radova: ulja, pastela, akvarela, tempera, crteža, tapiserija, pozorišnih scenografija, skica za kostime, vitraža, mozaika i grafika. Lični stil Milana Konjovića bio je prepoznatljivi stil ekspresionističkog temperamenta. Pojedini kritičari su Konjovića nazivali poslednjim fovistom.
Zobnatica
Zobnatica je turistički kompleks sa dugom tradicijom i raznovrsnom ponudom atrakcija, tišine, intime i mira, a od Bačke Topole udaljena je svega 5 km.
Centar je konjarstva i konjičkog sporta, poznata je po ergeli sa tradicijom odgoja rasnih konja dugom više od dve stotine godina, a kao idealna lokacija za uzgoj konja poznata je blizu pet vekova.
Na raspolaganju posetiocima je turističko jahanje, škola jahanja, vožnja fijakerom, a uz ergelu je smešten i hipodrom sa pokrivenim manježom.
Muzej Vojvodine
Muzej Vojvodine predstavlja najveću muzejsku ustanovu u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini, sa tradicijom dugom preko 150. godina.
Muzej Vojvodine osnovan je 1847. godine u Pešti, na sednici upravnog odbora Matice srpske, na insistiranje poznatih Vojvođana pod nazivom “Srpska narodna zbirka ili Museum”. Prva javna kulturna ustanova ove vrste otvorena je 1933. godine u Novom Sadu pod nazivom Muzej Matice srpske, a prva muzejska zbirka nastala je iz bogate zaostavštine Save Tekelije. Muzej Matice srpske za cilj je imao prikupljanje i čuvanje muzejskih tekovina sa područja Vojvodine.
Muzej Matice srpske oformio je zbirke:
Muzej Vojvodine ima stalne postavke
Etnološku i numizmatičku zbirku, galeriju slika, arheološku zbirku, biblioteku, arhiv i zbirku dragocenih fotografija. Vojvođanski muzej sa zbirkama iz zoologije, istorije, arheologije, geologije, botanike, etnologije, umetnosti, paleontologije osniva se 1947. godine.
One prezentuju razvitak ljudskog društva na području Vojvodine. Jedni od mnogobrojnih eksponata, možemo slobodno reći najpoznatiji i najvredniji su tri rimska pozlaćena paradna šlema iz IV veka. Pozlaćeni rimski šlem pronađen je u selu Berkasovo kod Šida 1955. godine, zajedno sa još jednim šlemom i delovima vojničke opreme rimskog konjičkog oficira. Izrađen je od gvožđa, pozlaćene srebrne oplate i ukrašen staklenim imitacijama dragog i poludragog kamenja
Ludoško jezero
Specijalni rezervat prirode Ludaško jezero se nalazi na oko 7 km istočno od Palića. Po veličini je drugo najveće jezero severne Bačke. Jezersko okno je nastalo veoma davno tako što ga je izdubio vetar. Dalje oticanje vode se zaustavilo među peščanim dinama.
Ludoško jezero obiluje raznim životnim svetom - i florom i faunom. Vlažne poplavljene livade i samo jezero na proleće su mesto razmnožavanja brojnih vodozemaca, kao što su: mali i veliki mrmoljak, barska žaba, obična češljarka, zelene žabe i zaštićena barska kornjača. Najpoznatija riba Ludaškog jezera bila je zlatni karaš. U jezeru živi oko dvadeset vrsta riba od kojih i zaštićeni čikov. Što se tiče ptičijeg sveta, najpoznatiji predstavnici su ptice močvarce, zbog čijeg prisustva je ovo područje upisano na listu močvarnih područja od međunarodnog značaja. Biljni svet Ludoškog jezera je isto od velikog značaja. Važnije biljke koje se mogu naći na jezeru su: šaševi , u proleće blistavo žuta perunika, a leti šarene vrbičice i konopljuše. Ovde cveta zaštićeni veliki kaćunak, dok je najveća vrednost priobalnih slatina nenametljivi zeleni morski trozubac, upisan u Crvenu knjigu flore Srbije.
Zbog svog značaja i zaštite prirodnih vrednosti i odlika Srbije, a pre svega staništa ptica močvarica Ludoško jezero zaštićeno je kao Specijalni rezervat prirode.